Nos, ezért is fényképeztem most le, és készítek egy lépésről lépésre cikket arról, hogy hogyan kell kelt tésztás süteményt készíteni, mert hozzám hasonlóan sok barátnőm, ismerősömnek nem sikerül ilyen finom puhára a süteménye. Ha követed a tanácsaimat, mától te is kelt-tészta készítő istennő lehetsz :)))
Lássuk csak:
Így néz ki a tej, mikor beleszórtam az élesztőt, és a második képen pedig látszódik, hogy milyen lett, amikor "felfuttattam az élesztőt"...kb 15 perc pihenő után. A titok csupán annyi, hogy a lakásban épp ne legyen huzat, ne érje hüvös levegő a tejet, a legegyszerűbb amúgy, hogy lefeded egy másik edénnyel, és akkor tuti nem ér a szél sem...és nyugodtan fel tud futni az élesztőd. Kb. úgy néz ki mostmár az élesztős tejed, mint a sör habja a pohár tetején.
Végy a receptben előírt mennyiségű lisztet, nekem most 60 dkg liszt kellett, ehhez MINDIG adj egy kis sót, főleg ha sós süteményt készítesz, akkor lehet még egy kicsivel több is a só. Nekem most 1 ek. sóra volt szükségem, ezt egyből elkeverem a lisztben. Ehhez jött még aztán vmilyen zsiradék, ez lehet vaj, margarin, olaj, zsír, ki mit használ, illetve a recept mit kíván. Én ezt a receptet már elkészítettem 50 gramm olvasztott vajjal is, és 50 ml olajjal is, mindkettővel finom lett, de pl. az olajjal készült tésztám lágyabb lett a végén.
Nem tudom, hogy ez most az olajnak köszönhető-e, de valahogy ez megmaradt bennem, hogy azzal lágyabb lett a tésztám. Szóval ehhez a lisztes, sós, olajos keverékhez még hozzáadjuk a cukros tejben felfuttatott élesztőt, és határozott mozdulatokkal összegyúrjuk az egészet. Ha túl lágy a tészta, akkor még lisztet adj hozzá, ha keménynek találod, akkor még egy pici tejjel v. olajjal tudod lágyítani.
Ezután megint egy kis szünet következik, elrakjuk a kigyúrt tésztánkat pihenni. Ilyenkor kell aztán türelmesnek lenni, és szépen kivárni, amíg a tésztánk tényleg megkel, kb kétszeresére. Mindenféleképpen takard le ismét egy konyharuhával a tálat, amiben a tészta van, de én pl. arra jöttem rá, hogy ha folpack-kal körbetekerem a tálat, az a leghatásosabb, akkor tuti nem éri semmi huzat a tésztámat....és hamarabb megkel a tészta. Ha nem sajnálod a villanyszámlát és épp amúgy sincs 40 fok a lakásban, akár kicsit be is kapcsolhatod már a sütőt, bemelegíthetsz, majd kapcsold ki, és nyisd ki az ajtaját, és rakd úgy a tálat, hogy érje a meleg levegő. (műanyag tálat ne tegyél be a sütőbe, mert megolvad, csak a konyhapulton legyen a tál)
Fogod a kigyúrt tésztádat és 6 egyenlő részre osztod, majd ezekből 6 egyforma bucit próbálsz készíteni.
Nekem a tepsire 3 bucinak megfelelő bukta fért fel, azaz 3x8 = 24 db. Ezeket lekentem egész felvert tojással, majd előmelegített sütőbe mehetnek, kb 200 fokra.
Mindenkinek a sütője más-más, nekem 13-14 perc kellett ahhoz, hogy szép aranybarnára piruljanak a buktáim, de még ne keményedjenek meg. Nagyon kell erre figyelni a végén, mert akkor már hamar megbarnulnak...és akkor csökken az élvezeti értékük.
Ezután már nincs más hátra, mint kiveszed a tepsiből a kész buktákat, kifliket egy tálba, jöhet a következő adag sütése :)
Ezután már nincs más hátra, mint kiveszed a tepsiből a kész buktákat, kifliket egy tálba, jöhet a következő adag sütése :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése